Warto czasem wyjść poza schematy i do poznawania nauki wykorzystać przedmioty, które mają zupełnie inne pierwotne zastosowanie. Dziś zapraszam Cię do wykonania preparatów mikroskopowych z wykorzystaniem bezbarwnego lakieru do paznokci. Zacznijmy od małego wprowadzenia.
Mikroskopowanie pozwala zajrzeć w przestrzeń, miejsca, które są niedostępne dla naszych oczu bez wykorzystania dodatkowego sprzętu. Preparaty pod mikroskop można przygotować samodzielnie tworząc preparaty świeże. Dla przykładu preparat ze skórki cebuli, który jest tu modelowy do nauki ich wykonywania. Można obserwować życie w wodzie z kałuży – tu wystarczy nałożyć kroplę próbki na szkiełko. Można zakupić gotowe preparaty. Te ostatnie przy większym treningu tworzenia można wykonać samodzielnie. Są to preparaty trwałe.
Już wyjaśniam jak w mikroskopowaniu wykorzystać lakier do paznokci i uzyskać wspaniały zbiór komórek z liści bez niszczenia roślin.
Wybierając się na spacer przygotuj:
– bezbarwny lakier do paznokci
– przeźroczystą taśmę klejącą
– szkiełko podstawowe
– niezmazywalny mazak (najlepiej cienki – u mnie sprawdzają się mazaki do podpisywania płyt CD z drogerii na literę R ;))
– wstążka/tasiemka
– nożyczki
– ewentualnie podkładka, pudełko
W bezdeszczowy dzień wybierz się na spacer i znajdź miejsce, w którym będziesz mieć dostęp do różnych liści. Wybierz jeden i na jego ogonku zawiąż delikatnie kawałek wstążki. Dzięki temu będziesz pamiętać, z którego liścia pobierasz odcisk komórek. Na górnej stronie blaszki pomaluj pasek o wymiarach około 1 cm x 2 cm. Pozostaw do wyschnięcia. Powtórz czynność z innymi liśćmi (na początek wystarczą z 3 gatunków roślin). W czasie kiedy lakier wysycha przygotuj szkiełka podstawowe. Od strony węższego boku podpisz je nazwą gatunkową rośliny jeśli jesteś ją w stanie oznaczyć lub innym podpisem np. 1. Dopisz też słowo „góra”. Aby zdjąć lakier z liścia utnij kawałek taśmy dłuższy niż powierzchnia lakieru. Przyklej ją, dociśnij a następnie odklej taśmę. Lakier powinien przykleić się do taśmy. Następnie taśmę przyklej do odpowiednio podpisanego szkiełka. Te same kroki powtórz do wykonania odcisków od spodniej strony blaszki liścia pamiętając o odpowiednim podpisaniu szkiełka (np. brzoza spód). Wykonaj obserwacje mikroskopowe. Warto ich wynik opisać i narysować w sowim dzienniku obserwacji przyrodniczych.
Warto zwrócić uwagę na kształt komórek, czy komórki są jednakowe na górnej i spodniej stronie blaszki, obecność lub brak szparek.
Instrukcję gotową do wydruku i zabrania w teren w wersji pdf znajdziesz tutaj: Projekt Odcisk komórek liścia
Dziękuję, że z nami jesteś. Możesz pomóc tej stronie rozwijać się dalej!
Jestem zachwycona użyciem lakieru do paznokci. Pragnę poznać więcej. Dziękuję.
Dziękuję. Próbując działać z tą techniką nie spodziewałam się tak fantastycznego rezultatu 🙂 Sprawdzimy taki odcisk z użyciem lakieru na liniach papilarnych. Wydaje się, że będzie ciekawie je widać.